JAKIE SĄ STATYSTYKI DOTYCZĄCE ROZWODÓW?
W Polsce blisko co czwarte małżeństwo kończy się rozwodem. Zgodnie z informacjami Business Insider, jedynie do końca trzeciego kwartału 2023 r. w Sądach Okręgowych w Polsce zarejestrowano blisko 60 tysięcy nowych spraw rozwodowych.
Ciekawostka. Widać wyraźne zróżnicowanie w ilości pozwów rozwodowych pomiędzy małżeństwami mieszkającymi na terenach miejskich, a małżeństwami mieszkającymi na wsi – aż 72% wszystkich postepowań rozwodowych dotyczy właśnie mieszkańców miast.
Powyższe zapewne wynika z uwarunkowań kulturowych, czy religijnych ale również może być związane z dostępnością do specjalistycznej pomocy prawnej.
JAKIE SĄ PRZESŁANKI DO ORZEKANIA ROZWODU?
Podstawą do orzekania o rozwodzie jest dojście przez Sąd do przekonania, iż pomiędzy małżonkami doszło do ustania trzech więzi:
– fizycznej (kontakt fizyczny pomiędzy małżonkami);
– duchowej (pozytywne uczucia, miłość);
– gospodarczej (wspólne zamieszkiwanie, prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego).
Jednakże zwrócić uwagę należy, że wspólne zamieszkiwanie małżonków, po rozpadzie więzi fizycznej i duchowej, nie musi stanowić przeszkody do orzeczenie przez Sąd rozwodu!
CZY POTRZEBNY JEST POZEW ROZWODOWY?
W celu zainicjowania sprawy rozwodowej należy złożyć pozew. Sprawy o rozwód rozpoznawane są przez Sądy Okręgowego. Do którego dokładnie Sądu Okręgowego skierować pozew? Właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód jest Sąd Okręgowy, w którego obszarze funkcjonowania znajdowało się ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli choćby jedno z nich dalej w tym okręgu zamieszkuje lub stale przebywa. Jeżeli nie zachodzą powyższe okoliczności to wówczas właściwy będzie Sąd dla miejsca zamieszkania pozwanego, a w sytuacji gdy nie da się ustalić miejsca zamieszkania pozwanego (albo np. mieszka za granicą) to wówczas pozew kierowany jest do Sądu według miejsca zamieszkania osoby wnoszącej pozew (powoda).
ILE KOSZTUJE POZEW ROZWODOWY?
Aktualnie, opłata sądowa od pozwu o rozwód jest opłatą stałą i wynosi 600 zł i wpłacana jest na określony rachunek bankowy Sądu.
CO ZNAJDUJE SIĘ W POZWIE ROZWODOWYM?
W pozwie należy przytoczyć okoliczności uzasadniające ziszczenie się przesłanek orzeczenia rozwodu, jak również należy wskazać, jak w ocenie powoda kształtuje się wina za rozkład małżeństwa.
W zakresie winy są trzy możliwości:
– bez orzekania o winie;
– z winy jednego małżonka;
– z winy obojga małżonków.
Dodatkowe elementy sprawy rozwodowej mogą dotyczyć kwestii związanych z małoletnimi dziećmi małżonków. Sąd w postepowaniu rozwodowym dokona ustaleń w zakresie:
– miejsca zamieszkania małoletnich dzieci po rozwodzie;
– sposobu i zakresu sprawowania władzy rodzicielskiej przez każdego z rodziców;
– ustalenia kontaktów dziecka z rodzicem z którym dziecko nie będzie na co dzień mieszkać;
– wysokości alimentów na dziecko.
ILE TRWA ROZWÓD?
Każda sprawa o rozwód jest inna i długość postępowania zależy chociażby od tego, czy małżonkowie wnoszą o ustalenie winy czy też nie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sprawa najczęściej kończy się już po pierwszej rozprawie. W sprawach, w których konieczne jest udowodnienie winy, Sąd przeprowadza szczegółowe postępowanie dowodowe, w ramach którego przesłuchiwani są świadkowie, co wpływa na wydłużenie postępowania.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w Sądach Okręgowych położonych na terenie województwa łódzkiego czas oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową to około 4 miesiące od złożenia pozwu.